איך לנצל חלל של משרד קטן?

 

משרדים קטנים הם ההפך הגמור מחלל פתוח וממשרדים שמשתרעים על פני מטרים רבים לא רק בגלל הגודל הפיזי אלא גם בגלל הגישה הבסיסית של מי שעובד בהם. מי שבוחר במשרד קטן יודע מראש שהוא מוגבל ביכולת העיצוב והאבזור של משרד כזה ולכן דורש רק מה שאפשר להכניס בנוחות מבלי להגביל את התנועה בו, וזה רק על קצה המזלג. בהרחבה, אפשר לומר שתפיסה חדשה הולכת ומתרחבת במקומות רבים הן לגבי משרדים והן לגבי בתים, שקטן זה יפה וחשוב לאיכות החיים וגם לסביבה, ולכן ככל שמרבים לבחור בקטן כך גם מתמקדים בעיקר. במובן הזה, עיצוב משרד קטן מושפע ישירות מתפיסה מינימליסטית לא רק בגלל המקום הפיזי אלא משום שבאמת הגיע הזמן להיפטר מכל מה שמיותר ולא נחוץ ואפשר בהחלט להסתפק בהכרחי ביותר. זה הופך משרד קטן למקום הרבה יותר נוח וקומפקטי ואפשר למצוא בו הכל אם רק מתכננים היטב את העיצוב ואת האבזור שלו.

ההתחלה היא תמיד צמצום תכולה 

ההתחלה של כל עיצוב משרד קטן חייבת להיות צמצום, מיון, סינון, השארת רק מה שנחוץ לכם ומה שאי אפשר לתפקד בלעדיו. זה כולל את המיכון המשרדי וזה כולל את הריהוט. משרד קטן משמש בדרך כלל לעבודה ולא לקבלת קהל, אבל גם במשרד שמיועד לקבלת קהל אפשר לתכנן את העיצוב שלו כך שלא יתפוס יותר מדי מקום אבל גם יאפשר לקהל לשבת בו בעמדה מול הפקיד שמקבל אותו, ולחכות בחוץ במסדרון בתור מסודר בכיסאות נוחים שניצבים ליד הקירות. לא חייבים להכניס את הקהל פנימה גם משום שזה שומר על הפרטיות ועוזר לעבוד בצורה יעילה. כשמדובר במשרד שבו לא מקבלים קהל קל יותר לבחור ריהוט שנחות לכם. זה יכלול בדרך כלל שולחן, כיסאות, כונניות וארונית, כאשר כל השאר נגרס מיד או מועבר לשמירה בארכיון נפרד. מה שצריך לשמור על מנת להגיש להנהלת החשבונות אפשר לשמור גם בצורה דיגיטלית במקום לבזבז נייר וזאת דרך נוספת שלמור על איכות הסביבה באמצעות עבודה ירוקה ומינימליסטית.

ציוד ומיכון – פתרונות עיצוב משרד קטן

ציוד משרדי ומיכון הם פונקציה של מה שנוח לכם לעבוד אתו. אם המשרד שלכם נזקק למיכון משרדי רב כמו מדפסת, סורק ומכונת צילום, רצוי לשקול מכונה שכוללת את שלושתם ביחד במקום לפצל את הפונקציות לשלוש מכונות. עם זאת, חשוב מאוד לבחור במותג איכותי של חברה מובילה כדי שלא תהיה תקלה באחת הפונקציות שתגרום לכך שתצטרכו להשבית את כל המכונה עד שתתוקן. עיצוב משרד קטן לוקח בחשבון תמיד את שטח השירות של המכונות שנדרשות לכל משרד ולכן כדאי לבדוק אופציות כאלה מראש. כמו כן, אם אין ברירה אלא להוסיף מיכון יש אפשרות לחסוך שטח רצפה ולהעמיד את כל המכונות בטור בכוננית, מדף אחר מדף זוהי דרך מצוינת להבטיח גישה נוחה למכונות שנמצאות על המדפים בנפרד וכך גם קל להפעיל אותן. אם אינכם זקוקים למיכון משרדי רב אפשר לשכור בשותפות עם משרדים אחרים באותה קומה את המיכון ולהציב אותו במקום אחד מוסכם עם גישה לכולם, או פשוט להשתמש בשירותי עסק שמספק את כל ההדפסות ומוצרי הנייר שאתם צריכים ממכונות כמו מכונת צילום ומדפסות. זה גם עשוי לחסוך כסף כשמשלמים רק על מה שבאמת צריכים להדפיס ולצלם.

אשליה אופטית שמרחיבה את המשרד

עיצוב משרד קטן נעשה על ידי אשליה אופטית שמרחיבה את המשרד ויוצרת בו תחושה של מקום נוסף, באמצעות שימוש באמצעים אמנותיים ואלמנטים עיצוביים על מנת להרחיב את השטח. זה כולל שימוש בצבעים שיכולים להיות בהירים או צביעת קיר אחד בלבד בצבע כדי למשך את המיקוד אליו, זה כולל וילונות בהירים שיוצרים רושם של חדר גדול בגלל אורך הווילונות, אפשר גם להאיר את החדר בצורה טבעית ולהציף אותו באור כדי שייראה רחב ידיים וגם הצבת גופי תאורה שצורה כזאת שתיצור פינות שיגדילו את השטח לפחות אופטית וייתנו תחושה של מרחב. זה לא שאי אפשר להשתמש בצבעים כהים אבל השילוב שלהם חייב להיות נכון וליצור מוקדי כובד במקומות המתאימים לכך מבלי שייצרו מסגור כהה מדי במקומות שזקוקים דווקא לבהירות.

מינימליזם גם בריהוט 

מינימליזם בריהוט הוא בחירה מושכלת בריהוט שאינו כבד וגדול יתר על המידה אלא מספק את המידות המתאימות לישיבה נוחה בעיצוב ארגונומי. כך שלא חייבים להכניס כיסאות מנהלים כבדים מאוד או כורסאות ענקיות. אפשר וצריך לדאוג לנוחות ולבריאות העובדים גם על ידי כיסאות וריהוט נוח שאינו גדול מדי ואינו תופס שטח. חשוב לזכור שגם מדפים צריכים להיות תלויים בצורה חכמה ולא עמוסה משום שבכל הכבוד לכך שאינם תופסים מקום על הרצפה הם דווקא יוצרים לפעמים גודש בעיניים אם הם עמוסים מדי.

פחות הוא יותר

ככל שיש פחות ציוד כך גם יש יותר שטח נקי בעיניים ולכן גם אפשר בהחלט ליהנות מהמשרד. עיצוב משרד קטן מנסה להכניס לחלל המשרד כמה שפחות ציוד כבד כשאפשר להסתפק בגרסאות הנוחות והמינימליסטיות שלו, כמו לפטופים במקום מחשבים נייחים ומסורבלים, מסכים גדולים בכל מקום ללא צורך וגם ארונות וציוד שאינם נחוצים באמת לצורך עבודה יומית ואפשר לאחסן במחסן או בארכיון. בכל מקום שאפשר למזער ציוד או להשתמש בפתרונות אחסון חכמים זה תמיד עדיף לצורך הנוחות של העובדים שרוצים לעבוד במקום שיש להם בו מקווח.