הטרנדים החדשים בעיצוב משרדים

עיצוב פנים של משרדים וחברות כבר אינו מנותק מהסביבה, מהגישה לחיים וממגמות שונות שמתרחשות סביב כל מקום עבודה. משרדים רבים עוברים בשנים האחרונות שינויים גדולים בעיצוב ובהתאמה שלהם לשנים הבאות ולטרנדים הבאים שנראים מתאימים לחברות. ההתאמות נעשות לא רק בעיצוב אלא גם באבזור ובריהוט, במחשוב ובטכנולוגיה, בתפיסות ובגישות הסביבתיות אנחנו מוצאים אין ספור סגנונות וטעמים ועיצובים שונים שהולכים והופכים להיות הרבה יותר יצירתיים מאי פעם. המורכבות של עיצוב נכון למשרדים מחייב גם פנייה למעצבים שלא רק מתעדכנים בכל מה שנכון וחשוב כיום בתחום זה אלא גם מצליחים להבין וליצור כימיה שעוזרת לבנות את התמהיל הנכון בין צרכים לבין נתוני המקום והיצירתיות של המעצב. החשיבות של התמהיל הזה היא הבסיס לעבודה של מעצבי פנים בעיצוב משרדים רבים ושונים זה מזה. העקרונות דומים, היישום משתנה בהתאם למקום ולחברה. יש כיום כמה וכמה טרנדים ומגמות שמכתיבים את הגישות לעיצוב משרדים ומומלץ לבדוק אותם כדי לראות מה מתאים גם לכם וכיצד אפשר יהיה לשלב אותם אצלכם במשרד.

מילת המפתח כיום היא היברידיות

אחרי הקורונה רבים חזרו לעבוד מהמשרד באינטנסיביות כזאת שהוכיחה שלא תם העידן של משרדים מחוץ לבית וכל אחד זקוק לחלל עבודה גם מעבר לסלון או לפינה שלו בחדר השינה. היברידיות היא לא רק מילת מפתח להבנת שוק התעסוקה היום אלא גם להבנת הצרכים של מעסיקי רבים לעצב משרדים נוחים יותר, מרווחים יותר בגלל מיעוט עובדים שנמצאים שם בכל שעה נתונה וגם בגלל הדגש ששמים היום על הרצון של העובדים להרגיש יותר מחוברים לבית לצד אתגרים של עיצוב משרדים קטנים המחייב חשיבה יצירתית ומקסום שטחים. דגש נוסף שמחייב עיצוב פנים קשוב יותר הוא העובדה שהרבה יותר מתמיד, חלק גדול מהעבודה נעשה גם בתקשורת מסכים ולכן יש חשיבות לבניית משרדים שבהם יש חציצה לצורך בידוד הישיבות והשיחות האלה. מה שאי אפשר לעשות כיון מסך מול מסך לפעמים, חייבים לעשות בישיבה שבה כל הצוות עובדה בצורה היברידית, חלק פה וחלק שם. לכן, יש צורך לעצב חדרי ישיבות ועמדות עבודה שמותאמות לנוכחות האמיתית במקום ולצרכים שלהם לפי שיטת העבודה החדשה.

טכנולוגיות היברידיות יחד עם מחשוב גובר

מההיברידיות נובע הצורך לתכנן משרד שהוא אינו חלל פתוח אלא מחולק לחדר ישיבות אבל גם כזה שיכול לקלוט תשתית רחבה של תקשורת ושל מסכים, ציוד אודיו-וידיאו מתקדם שמשולב בכל המערכות על מנת לנהל ישיבות עבודה במשך שעות לא רק בישראל אלא גם עם כל העולם. כמו שיש חברות שגילו שהן מעדיפות לעבוד מהמשרד, כך גם יש לא מעט משרדים שגילו את היתרונות של העבודה מהבית שמשולבת עם היברידיות או צוותים שיושבים במשרד. משרד עיצוב כמו הדר עיצוב פנים מחייב חשיבה ותכנון מחדש של החלל וחלוקה שלו יחד עם בניית תשתית מסועפת וחזקה על מנת לעמוד בכל הדרישות של העובדים ומבלי לעכב אותם בעבודה.

אם כבר הדר עיצוב פנים, למה לא אמנות?

השוק הרותח של אמנות דיגיטלית מוכיח שיש ביקוש לאמנות ויש לא מעט אמנים שמוכרים גם יצירות שלהם לחברות ועסקים, חלקם רוכשים זאת בתור השקעה לעתיד. כעת, אפשר לראות טרנד שהתפתח ממגמה שהייתה נהוגה בעבר בחברות גדולות ומבוססות במשק של השקעה באמנים ותליית היצירות שלהם על קירות. אפשר לראות יצירות שמתאימות לתקופה שלנו אלא שחלקן כבר דיגיטליות ומאתגרות וחלקן עשויות מחומרים ומדימויים שמתאימים לעולם שלנו כיום. יש עוד ועוד חברות שמוכנות להשקיע בזה גם כתרומה לחברה וזה מבורך. 

לעולם לא תצא מהאופנה – קיימות

קיימות היא כל מה שקשור לירוק ולשימור הסביבה ושמירה על איכות הסביבה. זה אומר לנסות לשלב כמה שיותר אלמנטים שמתאימים לקיימות כמו חומרים ממוחזרים או מתכלים וזה אומר לא לבזבז משאבים ולעבוד בצורה שנוגדת את האינטרס של השתלבות בסביבה. כלומר, שימוש נכון בחלונות כדי להגביר תאורה טבעית, חלוקה טובה יותר של החלל לצורך אוורור והזרמת הסקה ומיזוג בצורה יעילה וחסכנית ועוד. קיימות זה גם אומר להקפיד על כך שיהיו אביזרים ורהיטים שאינם מיוצרים מחומרים שאינם מחזיקים מעמד זמן רב כדי שלא יצטרכו להחליף אותם בכל כמה שנים.

לרווחת העובדים מגיעות פינות מתאימות לפנאי

בניינים לא מעטים כבר הפנימו את הצורך בפינות ירוקות פשוטו כמשמעו, של צמחייה. זה יכול להיות קיר ירוק של צומח שיכול להיות מתאים לתוך הבניין ואלה יכולים להיות משטחים של גינה פה ושם בלובי. היום יש מגמה חדשה וחזקה במיוחד שמוכרת גם למעצבי הדר עיצוב פנים, שכוללת בנייה מכוונת של פינות שמתאימות לפנאי ולרווחת העובדים. יש גינות שלמות שבהן הם יכולים לגדל ירקות וצמחים ותבלינים, ויש גינות ופינות שבהן אפשר לעשות מדיטציה ויוגה באמצע יום עבודה מלחיץ כדי לחזור רגוע לשולחן. זה תלוי בחברה, כמובן, אבל זה הולך ותופס תאוצה. מלבד הפינות הירוקות יש לא מעט משרדים שקיבלו את הרעיונות של הסטרטאפים בהייטק והחליטו לפנק את העובדים במטבחון, קפטריה או פינת אוכל יותר מרווחים ומפנקים, על מנת שיוכלו לשבת שם ולקבל הפסקה נאותה. כמו כן, אם זה נראה לבעלי המשרד, אפשר ורצוי לעשות מה שעושים היום רבים ונחשב לגיטימי מאוד, כמו חדרי מנוחה או התרגעות למי שעובד שעות רבות כדי לחזור לאחר מכן טעון אנרגיה ומוטיבציה.