העקרונות שאתם חייבים להכיר בבחירת תאורת פנים

מהי תאורת פנים?

תאורת פנים היא התאורה המותקנת בפנים הבית, גופי התאורה מאופיינים בסגנונות שונים ויש להתאים את סגנון התאורה לסגנון הדיירים השוכנים בבית. תאורת פנים מתחלקת לשלושה עניינים חשובים שיש לתת עליהם את הדעת- א. גופי התאורה- אלו הנברשות, בתי המנורה או כל צורת ביטוי אחרת לתאורה הביתית. ב. סוג המנורות- המנורות עצמן מאופיינות בסוגים וגדלים שונים ומגוונים- ישנן מנורות לד בגדלים שונים, נורת להט, מנורה בצורה סולרית, פלורוסנט ועוד. בבואנו לבחור תאורת פנים, מומלץ להכיר את היתרונות והחסרונות של כל סוג מנורה. ג. צבע האור המופק מהמנורה- חלל בעל מנורה בצבע צהוב ייתן תחושה אחרת מחלל בעל מנורות בצבע לבן. צבע התאורה חשוב משום שהוא משפיע על סוג האווירה שתיווצר בחלל החדר בעקבות התאורה.

למה כדאי להשקיע בתאורת פנים?

תאורת פנים היא אחד הדברים שכדאי להשקיע בהם כאשר מתכננים שיפוץ או שדרוג של חלל מסוים בבית ובוודאי כשמדובר על כניסה לבית חדש. תאורת פנים היא אחד הדברים שמושכים את תשומת הלב כאשר נכנסים לחלל מסוים והיא משפיעה על העיצוב, הן באופן פיזי והן באופן רגשי. באופן פיזי התאורה מוסיפה אלמנט עיצובי חשוב ומושכת את תשומת לבו של הנכנס לחלל, גוף תאורה מעוצב המותאם לסגנון העיצוב הכללי של החדר ייתן מראה משלים והרמוני לעיצוב הכולל של החדר כולו. בנוסף לכך, באופן רגשי, המנורה נותנת דגש על פריטים מסוימים בחדר ובכך יוצרת אווירה מסוימת בלב השוכנים בחדר. כך שכאשר המנורה מפיקה אור לבן- האוירה שתיווצר תהיה קור, סדר ודיוק, תאורה כזו יכולה להתאים למטבח למשל, ששם ישנה ציפייה לעבודה מדויקת עם תאורה חזקה שתדגיש גם את הפרטים הקטנים. לעומת זאת כאשר המנורה מפיקה אור צהוב, נוצרת בחלל אווירה של חמימות, משפחתיות, קרבה ועמימות מסוימת המאפיינת את האור העדין הדומה בצבעו לאור הנר. התאורה נותנת דגש משמעותי על ההרגשה שתינתן לאדם שנכנס לביתכם.

עקרונות חשובים לבחירת תאורת פנים

ראשית חשוב לזכור שתאורת פנים היא אחד מאמצעי העיצוב שמשפיעים באופן ניכר על עיצוב הבית. שנית, ישנם עקרונות מסוימים שכדאי לזכור כאשר בוחרים תאורה לבית או למשרד.

העיקרון הראשון הוא תכנון האור הטבעי- לפני שניגשים לדבר על גופי תאורה חשמליים, חשוב לזכור שגוף התאורה הטוב ביותר בעולם, הוא השמש. השמש מפיקה את האור הטבעי והמדויק לנו, אור השמש הוא האור המוכר לנו שמצד אחד מלא בבהירות ועוצמה חזקה ומצד שניאור השמש מלא בחמימות ובתחושה טבעית. לכן לפני שניגשים לתכנן את גופי התאורה בפנים הבית, חשוב לתכנן את הבית עצמו בצורה שיתקבל בתוכו כמה שיותר אור שמש טבעי. כך שחלונות רחבים בחללים גדולים כמו סלון ומטבח הם מומלצים ביותר וגם בחדרים חשוב למקם את החלון בכיוון בו יכנסו קרני השמש וימלאו את חלל החדר ברוב שעות היום.

עיקרון שני, הוא תשומת לב לסגנון העיצוב, כאשר עוצב הבית, כל חדר עוצב בצורה המתאימה לבקשת הדיירים, כאשר ניגשים לבחור תאורה, יש להתאים את התאורה לסגנון העיצוב.

העיקרון השלישי הוא גודל החדר שיש להאיר. התאורה צריכה להיות מותאמת לגודל החדר, זהו עיקרון חשוב ביותר, משום שחוסר התאמה בין השניים יגרור עוצמת אור חלשה או חזקה מידי.

העיקרון הרביעי, הוא חיסכון בחשמל. בבואנ לבחור תאורת פנים, חשוב להכיר מה הן המנורות החסכוניות ביותר בחשמל. מובן שלא תמיד מנורות אלו יתאימו בדיוק לעיצוב ולגודל החלל, אך יש לקחת בחשבון את שיקול החיסכון הכספי משום שההוצאות על תאורה יכולות להיות גבוהות באופן שוטף.

העיקרון החמישי, חשוב לשים לב מה מטרת התאורה בכל פינה בה נעשה שימוש בתאורה. לדוגמה, כאשר התאורה משמשת להדגשה של פריט ריהוט מסוים או פריט אומנותי, ניתן להשתמש בספוטים שיתנו את הדגש באופן מעוצב ונקי. לעומת זאת כאשר התאורה משמשת בכדי להאיר את החלל, חשוב לבחור תאורה חזקה ופרקטית שתמלא את התפקיד על הצד הטוב ביותר.

עיקרון ששי, יש להתאים את התאורה לסוג החדר. כאשר מדובר במטבח, יש להתאים תאורה חזקה עם גוון בהיר, הסלון יכול להיות מאופיין בתאורה חמימה ומעט עמומה, עם כניסה רחבה של קרני השמש בשעות האור. חדרי השינה מאופיינים בדרך כלל  באור שניתן לשנות את העוצמה שלו, וספוטים שיכולים להדגיש נישות מסוימות בקירות. חדר האמבטיה יכול להיות בעל גוון משולב של צבעי תאורה בהירים וחמימים יותר. ניתן להאיר את המראה בספוטים ובנוסף להתקין גוף תאורה בעל גוון בהיר שיאיר את חלל חדר האמבטיה. בכניסה לבית ניתן לבחור מנורה בסגנון הנבלע בתקרה, זו מנורה המאופיינת בצורתה השטוחה, היא בעלת אור חזק וכמעט ללא נוכחות, משתלבת באופן מושלם בתקרת החלל. מעל שולחן פינת האוכל מומלץ להתקין גוף תאורה תלוי, חשוב לשים לב שגוף התאורה יהיה לפחות במרחק של מטר אחד משולחן פינת האוכל אם כבר הזכרנו גוף תאורה תלוי, גם בגופי תאורה ישנן אופנות חוזרות ומשתנות, בשנים האחרונות ישנה אופנה חדשה של גופי תאורה תלויים עבור מנורות הלילה בחדר השינה.

האם מומלץ להיעזר במעצב פנים לצורך בחירת גופי תאורה?

בוודאי שמומלץ. כל עוד התקציב מאפשר, מומלץ להיעזר במעצב הפנים בכל הקשור לעיצוב הפנימי של הבית, כאשר עיצוב התאורה הוא חלק עיצובי חשוב והוא יכול להיות גורם עיצובי המשפיע על האווירה של הבית כולו. לכן כאשר בוחרים להיעזר במעצב פנים, חשוב לתת מקום של כבוד לתכנון של גופי התאורה בחללים השונים ברחבי הבית. לסיכום, אל תקלו ראש בכל הקשור לתאורה, משום שתאורה איכותית בעלת אופי עיצובי עלולה להשפיע על המראה של הבית כולו.